Share this emailCopy the public link or share it on your favorite channel.
Voor samenwerking is zielebewustzijn nodig
Ziel en geest zijn voor mensen met religieuze of spirituele verbindingen, begrippen die een metafysisch karakter hebben. Ze worden geassocieerd met god, jezus christus en de heilige geest. Het geloof in deze drie kan volgens de religieuze opvattingen leiden tot verlossing en opname in de hemel.
Voor hen die daar geen verbinding mee hebben, zeggen deze begrippen niets. Deze groep groeit en tegelijkertijd zijn er ook, die religie opnieuw hebben gevonden en er een eigentijdse invulling aan geven.
Ziel is voor mij niet metafysisch. Het is de brug tussen ons ik-mens zijn en het kernbeginsel van de oorspronkelijke mens in ons hart. Als deze mens in ons ontwaakt, dan komt daarmee ook de geest in ons tot leven. Door wat wordt genoemd de alchemische bruiloft worden geest en ziel met elkaar verbonden. Het resultaat van deze verbinding is de geestziel.

Door de geestziel wordt een enorme kracht in ons vrijgemaakt, waarin ons hele wezen wordt omgezet in een proces, dat transfiguratie (niet te verwarren met de transhumane imitatie) wordt genoemd. Zolang de ziel nog niet is verbonden met de geest, is deze kwetsbaar en kan de ziel worden vernietigd. Dit is wat we in deze tijd om ons heen zien gebeuren. De bezieling lijkt uit veel mensen verdwenen te zijn, als je af gaat op de doffe ogen en de ongelukkige uitstraling.

Er zijn mensen die dit al langer geleden hebben voorzien en die hiervoor hebben gewaarschuwd. Een van hen was Rudolf Steiner, de grondlegger van de antroposofische beweging. Ik ben zelf geen antroposoof, maar heb vooral in mijn jongere jaren veel van Steiner gelezen. Onderstaand citaat komt uit zijn omvangrijke werk. Ik herhaal dit citaat omdat het duidelijk maakt dat de ontwikkelingen in deze tijd reeds lange tijd geleden door hem werden voorzien.
Rudolf Steiner
Rudolf Steiner
Het citaat luidt als volgt:
‘De ziel zal door een medicament worden afgeschaft. Men zal vanuit het oogpunt van ‘gezondheid’ een vaccin vinden waardoor ons organisme al op zo jong mogelijke leeftijd en liefst direct na de geboorte, zo wordt bewerkt, dat dit jonge mens zijn leven lang niet op de gedachte zal komen, dat er een ziel en een geest bestaan. Zo scherp zullen de beide wereldbeschouwelijke stromingen tegenover elkaar komen te staan.


De ene stroming zal erover nadenken hoe er begrippen en ideeën gevormd kunnen worden die de echte werkelijkheid, de werkelijkheid van de geest en de ziel, weerspiegelen. Anderen, navolgers van de huidige materialistische wetenschap, zullen een vaccin proberen te vinden dat het lichaam ‘gezond’ maakt, dat wil zeggen het lichaam zo maakt, dat het in de toestand waarin het verkeert niet spreekt over zotte dingen zoals ziel of geest, maar ‘gezonde’ praat ophangt over de krachten die in machines en scheikundige processen leven en over de krachten, die in een planetaire nevel planeten en zonnen voortbrengen. Deze afscheiding zal door lichamelijke ingrepen teweeg worden gebracht. De materialistische artsen zullen met de taak worden belast om de ziel uit de mensheid uit te drijven.’


Steiner, Rudolf, 1917: Vorträge in Dornach vom 29. September bis 28. Oktober 1917, Gesamtausgabe Band 177, Seiten 97 f.
De bovenstaande tekst komt uit een voordracht van meer dan honderd jaar geleden. De ziel is voor velen een woord geworden dat niet in hun levens past. Het hoort bij de oude tijd. De samenleving is erdoor getekend. Het is voor veel mensen 'ieder voor zich' geworden en de individualisatie lijkt ten top te zijn gedreven, evenals de afstomping. Samenwerking lijkt vrijwel onmogelijk te zijn. Hoeveel goedbedoelde initiatieven zijn er al op de klippen gelopen door ik-gedoe, strijd en onenigheid?

Voor werkelijke samenwerking is zielebewustzijn nodig. En dat is wat in de huidige 'samen'-leving ontbreekt. Geestelijke voeding is de basis voor een gezonde samenleving. Om die geestelijke voeding tot je te kunnen nemen moet er ontvankelijkheid zijn. De ziel is daarvoor het ontvangststation. Bij velen is dit ontvangststation echter ernstig verstoord geraakt. Mijns inziens bewust door de pogingen van antimenselijke krachten om het hoofd en hart (de zetel van de ziel) van elkaar te scheiden.
transhumanisme
Het doel van deze krachten is om het hoofd volledig te vangen in kunstmatige intelligentie. Om vervolgens de mens meer en meer te robotiseren. Dit proces wordt transhumanisme genoemd. De uitkomst ervan is dat de mens niet meer open kan staan voor de geestelijke voeding omdat het hart is afgesloten en het hoofd geheel is verbonden met technologische intelligentie.

Ik meen dat Steiner het in dit verband had over Ahriman, de geest van chaos en verdeeldheid. En dat is precies wat we in de huidige wereld zien. Ik heb me ingezet om samenwerking te bevorderen. Daarbij heb ik ondervonden dat samenwerking bemoeilijkt wordt door de krachten van Ahriman en Lucifer. Laatstgenoemde is de god van illusies, waanvoorstellingen en misleiding. Precies datgene wat we vandaag zien in de vele valse profeten die spiritualiteit als een product verkopen, zonder integriteit en werkelijke empathie naar hun medemens toe.
Stenen voor brood wordt het genoemd in de zieletaal. Zolang Lucifer en Ahriman vat hebben op de mensheid zal een grote verandering op basis van zielekracht een illusie zijn.

Door trouw te blijven aan ons-Zelf doen we het beste wat we kunnen. Het zijn de zaden die wij als 'geestelijke boeren’ zaaien en die ooit ontkiemen gaan in een vruchtbare bodem. Door dit te doen groeien wij zelf in geestzielekracht. Deze kracht is de grootste die er is in het Universum en zal er eens toe leiden dat er een werkelijke samenleving komt van Mensen (met een grote M). Pionier zijn is vol uitdagingen. Ontmoediging, verdriet en teleurstellingen liggen steeds op de loer en slaan toe, vooral als we even verzwakken. We kunnen echter volhouden als we elkaars hand niet loslaten en blijven vertrouwen in de goede uitkomst.



© Ad Broere

Heb jij je al opnieuw geabonneerd?

Met ingang van 1 januari 2026 bied ik een betaald abonnement aan voor mijn maandbrief. Tot 1 januari 2026 geldt bij inschrijving een korting. Lees meer over abonneren door hier te klikken.
Doneren kan op NL59TRIO0379342502 ten name van Humane Economy Publishing
facebook